פיטורי עובד לאחר חל”ת

מה חשוב לדעת לגבי פיטורי עובד לאחר חל”ת

פיטורי עובד לאחר חל”ת כמו גם במהלכו, צריכים להיעשות בהתאם לכללים ולמגבלות החוקיות מבחינה פרוצדורלית ומהותית, כמו בכל הליך פיטורים רגיל. הכללים כוללים, בין היתר, קיום שימוע כדין ועילה מוצדקת לפיטורים. פיטורי עובד לאחר חל”ת צריכים לעמוד גם בתנאים המיוחדים בחוק בנוגע לעבודת נשים. כך גם לגבי האיסורים בחוק על פיטורים בתקופת מילואים או בתקופת מחלה שהם עדיין בתוקף.

עילה מוצדקת ותום לב

בכל הליך של פיטורים, לרבות בפיטורי עובד בזמן חל”ת, המעסיק נדרש להציג בפני העובד, עילה מוצדקת לפיטורים. כאשר מדובר בהמשך הצמצומים שהחלו עם ההוצאה לחל”ת, ניתן להניח שהעילה תחשב לסבירה בעיני בתי הדין לעבודה. יחד עם זאת, חובה על המעסיק לפעול גם בתקופה זו, בתום לב בהליך הפיטורים. אסור למעסיק לנצל את המשבר לצורך פיטורים לא עניינים או לבחור באופן מפלה את מי לפטר. על ההחלטות

להתקבל בתום לב. כאשר פיטורי עובד לאחר חל”ת נעשו באופן מפלה ולא ענייני, ניתן לתבוע את המעסיק עבור פיצויים עונשיים.

שימוע שלא כדין – תביעת פיצויים

גם במקרים של פיטורי עובד בזמן חל”ת חייב המעסיק לקיים את הליך השימוע כדין. אי שמירה על כללי עריכת השימוע על ידי המעסיק, יכולה לפגום בהליך הפיטורים, גם אם כאשר עילת הפיטורים הייתה עניינית . פגמים בהליכי השימוע עשויים להקים לעובדים את הזכות לפיצויים בשל פיטורים שלא כדין בנוסף לפיצויי הפיטורים עצמם.

הודעה מוקדמת בחל”ת

למרות שהעובד מצוי בחל”ת, במועד סיום העסקתו חייב המעסיק לתת לעובד הודעה מוקדמת לפיטורים, כאשר תקופת ההודעה המוקדמת יכולה להיות בפועל או בתשלום כספי.

הגנה על נשים עובדות וחל”ת

כאמור פיטורי עובד לאחר חל”ת או במהלכו צריכים לעמוד בהגבלות השונות הקבועות בחוק לגבי פיטורי נשים עובדות. הוצאה לחל”ת אינה פוטרת מהוראות החוק לגבי איסור פיטורים בזמן הריון, במהלך טיפולי פוריות, בחופשת הלידה ובתקופה המוגנת החוק לאחר חופשת הלידה. אין היתר לפטר ללא הגשת בקשה מהממונה על עבודת נשים במנהל ההסדרה והאכיפה בזרוע העבודה ואישורו.

פיטורי עובד לאחר חל”ת – ייעוץ משפטי של מומחה בדיני עבודה

אם אתם זקוקים למידע לגבי החוקיות של פיטורי עובד לאחר חל”ת, כדאי לכם להתייעץ עם משרד עו”ד בונר רזגור. המשרד מתמחה בדיני עבודה ובעל ידע מקצועי וניסיון נרחב בניהול הליכים משפטיים ובייצוג של מעבידים ועובדים בתחום זה. משרד עורכי דין בונר רזגור מציע ללקוחותיו מגוון שירותים כגון, ייצוג בסכסוכי עבודה, ליווי חברות וועדי עובדים, כמו גם, ייצוג בשימועים ובפני וועדות משמעת וייצוג בהליכי משמעת בשירות הציבורי.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן